Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan
Mata Pelajaran : Kajian Tempatan
Tarikh/Hari : 5 Mei 2011 (Khamis)
Masa : 10.50.-11.50 pagi (60 minit)
Darjah : 6 (11)
Bil Pelajar : 48 orang
Tema/ Tajuk : Bab 5 – Ekonomi Negara
Sub Tajuk : 5.2 Kegiatan Ekonomi dan Lokasi
5.2b Pertanian
i. Penanaman
ii. Penternakan
iii. Perikanan
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat:
i. Menyatakan jenis kegiatan pertanian di
negara kita.
negara kita.
ii. Menamakan aktiviti pertanian dan
lokasinya.
lokasinya.
iii. Menyenaraikan hasil yang diperoleh
daripada kegiatan pertanian
daripada kegiatan pertanian
Pengetahuan Sedia Ada : i.Murid telah biasa melihat hasilan
pertanian dalam kehidupan harian.
pertanian dalam kehidupan harian.
ii.Semua murid pernah makan
hasilan pertanian.
hasilan pertanian.
BBM : Keropok,Kad tugasan, kaset lagu
“Keranamu Malaysia”, gambar-
gambar , radio,kad manila untuk
carta bergambar,kertas mahjong dan
pen marker.
“Keranamu Malaysia”, gambar-
gambar , radio,kad manila untuk
carta bergambar,kertas mahjong dan
pen marker.
Nilai murni : Penghargaan , berterima kasih ,
bersyukur , cinta kepada negara dan
kerajinan .
bersyukur , cinta kepada negara dan
kerajinan .
KBKK : Menghubungkait, menyelesaikan masalah
dan membandingbeza .
dan membandingbeza .
Unsur Patriotisme : Menghargai hasil keluaran pertanian negara.
Strategi : Berpusatkan guru dan pelajar
Kaedah : Perbincangan kumpulan , intrapersonal
Kemahiran : Kemahiran mendengar , kemahiran membaca,
kemahiran menjawab
kemahiran menjawab
Langkah | Isi Pengajaran | Aktiviti Pengajaran | Catatan/BB |
Set induksi (5 minit) | Murid makan keropok dan menyebut kandungannya. | 1.Guru mengedarkan keropok kepada murid untuk dimakan. 2.Murid diminta menjelaskan bahan utama kandungan makanna tersebut. 3.Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran. | KBKK: memghubungkait BBM: keropok |
Langkah 1 (15 minit) | Gambar kegiatan pertanian | 1.Guru menunjukkan pelbagai gambar kegiatan ekonomi utama negara. 2.Murid memerhatikan gambar. 3.Guru menerangkan kegiatan ekonomi. 4.Murid diminta menyatakan jenis-jenis kegiatan ekonomi utama Negara berdasarkan gambar. | BBM: gambar-gambar |
Langkah 2 (10 minit) | Murid mendengar pita rakaman | 1.Guru memperdengarkan pita rakaman berkaitan dengan beberapa jenis bunyi. Contoh: -Bunyi haiwan ternakan seperti ayam dan lembu. -Bunyi jentera pembajak -Bunyi ombak 2.Guru mengaitkan jawapan murid dengan jenis-jenis kegiatan pertanian iaitu: -penternakan -penanaman -perikanan | KBKK: membanding beza BBM:pita rakaman, radio Kemahiran mendengar |
Langkah 3 (15 minit) | Aktiviti kumpulan | 1.Murid diarahkan berpecah kepada 3 kumpulan. Kumpulan 1: Menyenaraikan hasil-hasil yang diperolehi daripada kegiatan penanaman. Kumpulan 2: Menyenaraikan hasil yang diperolehi daripada kegiatan penternakan. Kumpulan 3: Menyenaraikan hasil yang diperolehi daripada kegiatan perikanan. 4. Guru memberi panduan. | KBKK: menyelesaikan masalah BBM: kertas mahjong, pen marker Perbincangan kumpulan |
Langkah 4 (10 minit) | Murid membentangkan hasilan | 1.Murid membentangkan hasil kerja kumpulan. 2. Guru merumus serta memberi maklumat tambahan tentang kegiatan pertanian. | Kemahiran menjawab |
Penutup ( 5 minit) | Masa soal-jawab | 1.Guru bersoal jawab dengan murid tentang isi pelajaran hari ini. 2.Murid menyanyi lagu “ Keranamu Malaysia” | BBM:radio, kata lagu |
REFLEKSI
PENGENALAN
Hari ini saya mengajar tentang pertanian negara kita , saya amat suka subtopik ini kerana pertanian membawa perkembangan ekonomi kepada negara kita dan membawa makanan kepada rakyat Malaysia .
KEKUATAN
Pada langkah set induksi , saya memberi setiap murid sekeping keropok , murid berasa gembira sebab boleh makan pada waktu pengajaran.Ini telah menarik hati mereka untuk mengetahui apakah tajuk yang inign ajar pada waktu itu .Pada langkah 2 , saya menunjukkan gambar jenis-jenis kegiatan ekonomi yang berwarna-warni dan saiz besar . Ini juga membantu murid lebih memahami ajaran saya .Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat menyatakan jenis kegiatan pertanian di negara kita, menamakan aktiviti pertanian dan lokasinya dan menyenaraikan hasil yang diperoleh daripada kegiatan pertanian . Pada langkah penutup , murid amat suka menyanyi , mereka menyanyi “ Keranamu Malaysia ” dengan suara yang kuat dan nyaring .
KELEMAHAN
Pada langkah 3 , saya meminta murid mendengar beberapa jenis bunyi rakaman , tetapi fungsi speaker radio itu tidak begitu baik , ini menyebabkan murid yang duduk di belakang tidak dengar dengan jelas dan suasana kelas menjadi bising .
CARA MENGATASI
Sebelum bermula proses pengajaran dan pembelajaran , saya akan bercuba alat bantu mengajar saya , jika ada masalah , saya akan menggunakan alat lain , contohnya speaker komputer .